Şehirde Bisiklet Sürerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

 

Sürüşte trafik kurallarına uymanın haricinde her zaman trafikteki diğer sürücüler tarafından öngörülebilir bir şekilde sürüş yapmalıyız. Trafiği iyi takip etmek, yollardaki tehlikelere karşı uyanık olmak ve defansif şekilde kullanmak can güvenliğimiz açısından önem arz eder.

Şehirde Bisiklet Kullanımı

Eğer uzun süredir bisiklet kullanmıyorsanız bisiklet kullanımının sahillerdeki bisiklet yollarıyla sınırlandığını düşünebilirsiniz. Trafik kanuna göre bisiklet bir araçtır ve aksi yönde bir uyarının olmadığı tüm yollarda yolun sağını kullanmak koşuluyla sürebilirsiniz.

Sürüşte bisikletin de bir araç olduğunu unutmayıp kendi güvenliğimiz için trafik kurallarına uymak önceliğimiz olmalıdır.

 Bisiklet kaskı her binişimizde kafamızda olmalıdır ve buna ek olarak kaskın darbelere karşı koruyucu olmasının yanı sıra renk seçiminde yeşil, turuncu gibi parlak renkler ya da açık renkleri tercih ederseniz trafikte görünürlüğünüzü de arttırabilirsiniz.

Son yıllarda kasklarda yeni teknolojiler ortaya çıkmaya başladı, mesela MIPS teknolojisi ekstra koruma sağlarken, ANGI teknolojisi de kazadan sonra yakınlarınıza haber verebiliyor. Kask seçiminde gerekli testleri yapılmış ve sertifikaya sahip kaskları tercih etmelisiniz, ayrıca hafiflik, konfor ve havalandırma da fiyata etki eder.

Görünürlüğünüze katkı sağlaması açısından güvenlik yeleği ya da benzer renklerde rüzgârlık, yağmurluk da tercih edebilirsiniz sürüşlerinizde.

Yolun sağına park etmiş araçlar, yayalar ya da yavaş trafikte araçlara arkadan yaklaştığınızda daha rahat fark edilmeniz için üreticiler son yıllarda gündüz ışık kullanımına yönelik ürünler de piyasaya sürdüler. Bisikletçiler arasında da gündüz ön ve arka ışık kullanımı yaygınlaşıyor. Eğer gece sürmek zorundaysanız hem görünmek hem de görünür olmak daha da önemlidir, sürüşünüzün hangi ortamda olacağına, ne kadar süreceğine göre aydınlatma aksesuarlarını da seçmelisiniz.

Gözlerimiz en hassas organlarımızdan biridir; rüzgâr, rüzgârla gelen toz ve gerekse de düşme anında korunması açısından bisiklet sürüşüne uygun darbeye dayanıklı bir gözlük edinmek önemlidir.  Gözlük seçiminde gözlüğün uzun saatler gözümüzde kalacağından konforlu olması diğer yandan mevcut ışık koşullarına uyumlu ve en önemlisi iyi bir optiğe ve darbeye karşı korumaya sahip olmalıdır.

Sürüşte trafik kurallarına uymanın haricinde her zaman trafikteki diğer sürücüler tarafından öngörülebilir bir şekilde sürüş yapmalıyız. Trafiği iyi takip etmek, yollardaki tehlikelere karşı uyanık olmak ve defansif şekilde kullanmak can güvenliğimiz açısından önem arz eder.

Örneğin trafikte park edilmiş araçların yanından gideceksek, bir kapı boyu kadar mesafe bırakmak, eğer gidemiyorsak da hız düşürmek, özellikle dönüşlerde ve kavşaklarda kamyon, tır, otobüs gibi uzun araçların kör noktasında kalmamak gibi örnekleri sıralayabiliriz.

Kendinizi hazır hissetmiyorsanız grup sürüşlerini de deneyebilirsiniz, grup sürüşlerinde diğer bisikletçilerin tecrübelerinden de faydalanabileceğiz gibi sosyalleşebilir ve sürüşlerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

eticaretPORT Altyapısı Kullanılmıştır

Çerez Kullanımı

Kişisel verileriniz, hizmetlerimizin daha iyi
bir şekilde sunulması için mevzuata uygun
bir şekilde toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak
için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz